TBMM’nin kuruluşundan önce görev yapmış bütün Adalet Bakanları  

  1. Ahmet Cevdet Paşa 25.4.1868-25.4.1870
  2. Yûsuf Kâmil Paşa
    25.1.1872-8.8.1872
  3. Kavalalı Mustafa Fâzıl Paşa
    25.4.1870-8.8.1870
  4. Safvet Paşa
    8.8.1872-12.3.1873
  5. (Sd.) İbrâhîm Edhem Paşa
    8.8.1870-4.7.1871
  6. (Sd.) Ahmet Midhat Paşa
    12.3.1873-21.9.1873
  7. (Sd.) Şîrvânî-zâde
    Rüşdî Paşa
    4.7.1871-25.9.1871
  8. Hûrşîd Paşa
    21.9.1873-4.3.1874
  9. Mütercim Rüşdî Paşa
    25.9.1871-22.10.1871
  10. Â’kif Paşa
    4.3.1874-12.6.1875
  11. Kavalalı Mustafa Fâzıl Paşa 22.10.1871-25.01.1872
  12. (Sd.) A’rifî Paşa
    12.6.1875-21.8.1875
  13. (Sd.) Ahmet Midhat Paşa21.8.1875-28.11.1875
  14. Safvet Paşa
    29.8.1877-04.02.1878
  15. Ahmet Cevdet Paşa 28.11.1875-8.5.1876
  16. Hûrşîd Paşa
    04.02.1878-18.04.1878
  17. Safvet Paşa 8.5.1876-17.6.1876
  18. Dâmâd Mahmûd Celâleddin Paşa
    18.04.1878-26.11.1878
  19. Halîl Şerîf Paşa
    17.06.1876-16.10.1876
  20. Hûrşîd Paşa
    26.11.1878-04.12.1878
  21. Ahmet Cevdet Paşa 16.10.1876-05.02.1877
  22. (Sd.) Küçük Saîd Paşa
    04.12.1878-19.10.1879
  23. A’sım Paşa
    05.02.1877-29.08.1877
  24. Ahmet Cevdet Paşa 19.10.1879-30.11.1882
  25. Hasan Fehmî Paşa
    30.11.1882-25.09.1885
  26. Manyasî-zâde Refig Bey
    30.11.1908-05.03.1909
  27. Server Paşa
    25.09.1885-08.06.1886
  28. Nâzım Paşa
    05.03.1909-14.04.1909
  29. Ahmet Cevdet Paşa 16.10.1876-05.02.1877
  30. Hasan Fehmî Paşa 14.04.1909-05.05.1909
  31. Hüseyin Rızâ Paşa
    10.05.1890-06.11.1895
  32. Kazasker Necmeddîn
    Mollâ (Kocataş)
    05.05.1909-05.10.1911
  33. (Sd)Germiyânoğlu Nûreddîn Abdurrahmân Paşa
    06.11.1895-05.08.1908
  34. (Şeyhulislâm) Ürgübî-zâde
    Hayrî Efendi
    05.10.1911-07.11.1911
  35. Hasan Fehmî Paşa
    05.08.1908-30.11.1908
  36. Memdûh Bey
    07.11.1911-22.07.1912
  37. Halîm Bey
    22.07.1912-30.10.1912
  38. Mahmûd Cemil Mollâ Efendi
    24.02.1919-04.03.1919
  39. Pîrî-zâde İbrâhîm Bey
    24.01.1913-22.01.1915
  40. İsmâîl Sıdgî Bey
    04.03.1919-26.04.1919
  41. Halîl Menteşe Bey
    22.01.1915-14.10.1918
  42. Kazasker Mahmud Cemîl
    Mollâ (Uryânî-zâde)
    26.04.1919-19.05.1919
  43. (Şeyhulislâm) Ürgübî-zâde Hayrî Efendi 14.10.1918-11.11.1918
  44. Vasfî Efendi
    19.05.1919-21.07.1919
  45. Kazasker Alî Haydar Mollâ
    11.11.1918-13.01.1919
  46. Mehmed Celâleddîn Bey
    08.03.1920-05.04.1920
  47. Bosnalı Alî Rüşdî Efendi
    05.04.1920-21.10.1920
  48. (Şeyhulislâm)
    Mustafa Nûrî Efendi
    21.07.1920-14.08.1921
  49. Dâmâd Germiyânoğlu
    Â’rif Hikmet Paşa
    14.08.1921-20.08.1921
  50. Kâzım Bey
    20.08.1921-03.07.1922

No Comments yet, be the first to reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.