TBMM’nin kuruluşundan sonraki dönemde görev yapan tüm Adalet Bakanları :

  1. Celalettin Arif Bey 03.05.1920-24.01.1921
  2. Mustafa Kazım Bey (V.) 22.04.1923-14.08.1923
  3. Zekai Apaydın(V.) 16.12.1920-24.01.1921
  4. Seyit Bey 18.08.1923-06.03.1924
  5. Hafız Mehmet (V.) 08.02.1921-19.05.1921
  6. Mustafa Necati Bey 06.03.1924-22.11.1924
  7. R.Şevket İnce 19.05.1921-15.07.1922
  8. Mahmut Esat Bozkurt 23.11.1924-27.09.1930
  9. Behçet Bey (V.) 15.07.1922-16.08.1922
  10. Y.Kemal Tengirşek 27.09.1930-25.03.1933
  11. Rıfat Bey 16.08.1922-14.08.1923
  12. Şükrü Saraçoğlu 24.05.1933-12.11.1938
  13. Hilmi Uran 12.11.1938-04.01.1939
  14. Şinasi Devrim 20.09.1946-11.06.1948
  15. T.Fikret Sılay 05.01.1939-26.05.1939
  16. Fuat Sirmen 11.06.1948-22.05.1950
  17. Fethi Okyar 27.05.1939-13.03.1941
  18. Halil Özyörük 23.05.1950-10.03.1951
  19. H.S.Menemencioğlu 13.03.1941-10.03.1943
  20. Rüknettin Nasuhioğlu 10.03.1951-08.11.1952
  21. Ali Rıza Türel 10.03.1943-04.04.1946
  22. O.Şevki Çiçekdağ 08.11.1952-09.12.1955
  23. Mümtaz Ökmen 06.04.1946-20.09.1946
  24. H.Avni Göktürk 09.12.1955-25.11.1957
  25. Esat Budakoğlu 26.11.1957-03.04.1960
  26. Sahir Kurutluoğlu 03.11.1961-26.06.1962
  27. Celal Yardımcı 03.04.1960-27.04.1960
  28. A.Kemal Yörük 26.06.1962-25.12.1963
  29. A.Polat Gözübüyük 28.05.1960-26.08.1960
  30. Sedat Çumralı 25.12.1963-11.12.1964
  31. Amil Artus 26.08.1960-06.01.1961
  32. Sırrı Atalay 11.12.1964-20.02.1965
  33. Ekrem Tüzemen 06.01.1961-16.08.1961
  34. İrfan Baran 20.02.1965-31.07.1965
  35. Kemal Türkoğlu 16.08.1961-03.11.1961
  36. İhsan Köknel 31.07.1965-27.10.1965
  37. Hasan Dinçer 28.10.1965-31.07.1969
  38. Hayri Mumcuoğlu 16.04.1973-26.01.1974
  39. Hidayet Aydıner 31.07.1969-03.11.1969
  40. Şevket Kazan 26.01.1974-17.11.1974
  41. Ziya Önder 03.11.1969-06.03.1970 06.03.1970-26.03.1971
  42. Hayri Mumcuoğlu 17.11.1974-31.03.1974
  43. İsmail Arar 26.03.1971-11.12.1971
  44. İsmail Müftüoğlu 31.03.1975-10.04.1977
  45. Prof.Dr.Suat Bilge 11.12.1971-23.05.1972
  46. Zeyyad Baykara 11.04.1977-21.06.1977
  47. Fehmi Alparslan 23.05.1972-16.04.1973
  48. Selçuk Erverdi 21.06.1977-21.07.1977
  49. Necmettin Cevheri 21.07.1977-05.01.1978
  50. Rıfat Bayazıt 15.02.1983-13.05.1983
  51. Mehmet Can 05.01.1978-12.11.1979
  52. Prof.Dr. İlhan Öztrak 13.05.1983-21.05.1983
  53. Ömer Ucuzal 12.11.1979-13.09.1980
  54. Kazım Akdogan 21.05.1983-13.12.1983
  55. Sebahattin Okutan(V.) 15.09.1980-22.09.1980
  56. M.Necat Eldem 113.12.1983-17.10.1986
  57. Cevdet Menteş 22.09.1980-08.02.1983
  58. M.Oltan Sungurlu 17.10.1986-15.09.1987
  59. Prof.Dr. Ali Bozer 08.02.1983-15.02.1983
  60. Halil Ertem 16.09.1987-21.12.1987
  61. M.Oltan Sungurlu 21.12.1987-26.06.1988
  62. Mehmet Moğultay 28.07.1994-06.10.1995
  63. Mehmet Topaç 26.06.1988-31.03.1989
  64. Bekir Sami Daçe 06.10.1995-01.11.1995
  65. M.Oltan Sungurlu 31.03.1989-24.06.1991
  66. Firuz Çilingiroğlu 01.11.1995-06.03.1996
  67. Şakir Şeker 24.06.1991-31.08.1991
  68. Mehmet Ağar 06.03.1996-29.06.1996
  69. Prof.Dr. A.Suat Bilge 31.08.1991-21.11.1991
  70. Şevket Kazan 29.06.1996-30.06.1997
  71. M.Seyfi Oktay 20.11.1991-25.06.1993 25.06.1993-28.07.1994
  72. M.Oltan Sungurlu 30.06.1997-04.08.1998
  73. Hasan Denizkurdu 04.08.1998-11.01.1999
  74. Prof.Dr. Selçuk Öztek 11.01.1999-29.05.1999
  75. Prof.Dr. Hikmet Sami Türk 29.05.1999-05.08.2002
  76. Prof.Dr. Aysel Çelikel 05.08.2002-20.11.2002
  77. Cemil ÇİÇEK 20.11.2002-08.05.2007
  78. Fahri Kasırga 08.05.2007-29.08.2007
  79. Son Adalet Bakanı : Mehmet Ali Şahin

No Comments yet, be the first to reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.