Dava dosyası sayıları

Bir gün içinde kaç tane dava dosyası açıldığı, kaç tane davanın bitirilebildiği konusundaki istatistiksel sayıları sizler için araştırdık.

Araştırma sadece 1 günlük yani 25.5.2016 tarihinde Tüm Türkiye genelinde bulunan Ceza mahkemeleri, Hukuk mahkemeleri ve İdare mahkemelerinde açılan davaları, icra dairelerinde yapılan icra takiplerini ve Savcılık dosyalarını kapsamaktadır. Ayrıca ceza infaz kurumlarına giren ve çıkanlar ile denetimli serbestlik oranları da günlük olarak listelenmiştir.

Aslında adalet sistemimizin gerçek halini yansıtan bu tablodan çok fazla sonuç elde etmek mümkün.

 

26.05.2016

Ceza, Hukuk Mahkemeleri ve İdari Yargı Dosya Sayıları

Günlük GELEN

Günlük KARAR

Adalet Bakanı 2007 faaliyet raporu ve 2008 hedefleri açıklaması

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin’in Adalet Bakanlığı 2007 faaliyetleri hakkındaki raporu ve 2008 yılı hedefleri hakkındaki basın açıklaması :

 

Değerli basın mensupları, Türkiye’de ve dünyada önemli olayların yaşandığı bir yılı geride bıraktık. Yeni umutlarla yeni bir yıla daha girdik. Yeni yılın, 2008’in, hepimiz için, herkes için, özellikle ülkemiz için iyilikler, güzellikler getirmesini diliyorum. Her yeni yılın başında bir önceki yılın değerlendirmesi yapılır. Yeni yıla ait beklentiler ve hedefler ortaya konur. Bu uygulamayı daha çok ticari işletmeler, şirketler yapar. Bir yıllık kâr ve zararları hakkında ortaklarına hesap verirler. Tıpkı bunun gibi, millet adına yetki kullanan, harcama yapan kamu kurum ve kuruluşlarının da faaliyetleri hakkında kamuoyuna bilgi vermesi, demokrasinin, şeffaflığın, çağdaş yönetim anlayışının bir gereğidir. Ben de başında bulunduğum Bakanlığın, Adalet Bakanlığı’nın 2007 yılında gerçekleştirdiği faaliyetler, 2008 yılı hedeflerimiz konusunda sizleri ve halkımızı bilgilendirmek için huzurunuzdayım. Basın toplantımıza hoş geldiniz. Hepinizin yakinen bildiği gibi 58 ve 59. Cumhuriyet Hükümetleri döneminde, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak görev yapmıştım. 22 Temmuz seçimleri sonrası yine Başbakanımız